För att det ska vara enkelt och roligt för Korpens medlemsföreningar att starta nya verksamheter och utveckla de man redan har finns ett antal färdigförpackade koncept och paket. Tanken är att dessa ska fungera som stöd och mallar när ger sig in på något nytt område i föreningen. Allt för att varje förening ska slippa hitta på allt från grunden.
Idrottspaket
I Korpen finns det gemensamma regler för de vanligaste korpidrotterna. Det underlättar när medlemmar från olika föreningar vill träffas och tävla på till exempel Korpiaden. Och det är också enkelt när man vill starta upp en ny verksamhet. I idrottspaketen finns också specifika erbjudanden och rabatter, marknadsföringsmaterial och information om utbildningar som kan vara till hjälp. Du hittar alla idrottspaket här.
Aktiv-koncept
Gruppträning är väldigt populärt i Korpen. För att det ska vara lätt att starta och utveckla sådan verksamhet finns de vanligaste varianterna samlade i koncept. Här erbjuds utbildning och licensiering såväl som marknadsföring och speicifika rabatter och erbjudanden. Du hittar alla Aktiv-koncept här.
Hälsofrämjande aktiviteter
Korpen har också ett stort och mycket uppskattat utbud inom hälsa till arbetsplatser. Här finns också för medlemsföreningen att utveckla och erbjuda på sin ort. Läs mer om det här.