Vill ditt företag sponsra oss med vinster?
Skriv till louise.johansson@korpenkalmar.se
Rätt rad 24 mars 2024
1. x Sjökapten
2. 2 Kol
3. x Tävlingskälke
4. 1 Två
5. 2 Hades
6. x Grundämnet syre
7. 1 Röd
8. 2 Wadköping
9. x Pampusch
10. 2 Basning
11. x Sjögång med korta höga vågor
12. 1 Union Jack
Högvist Bo Dellemyr
Mona Magnusson
Birgitta Masimov
B. Bjärgrim
Donny Johansson
Sofia Dabäck
Maria Sjöstrand
Mikael Johansson
Christian Lennqvist
Kerstin Polteg
Britt Kämpe
Petra Andersson
Pia Chmnielnik
Håkan Gustafsson
Camilla Nilsson
Sjärtmesarna
Ingrid Jonsson
Pege Johansson
Per, Sara Andersson
Rätt rad 17 mars 2024
1. 1 Långsamt tempo
2. x Proposition
3. 1 Älg
4. x 2 poäng
5. 2 Salomon
6. x 60 grader
7. 2 Italien
8. 1 Bukspottkörteln
9. 2 Gös
10. 1 En fågel
11. 2 Björnen
12. 1 Rackarpojke
Högvinst Ronnie N
Hans Jonsson
M-L Andersson
Jakob Byåker
Camilla Olsson Widén
Hugo Arvidsson
Henrik Heyender
Tim Weidolf
Stridhammar
Milton, Nellie, Henrik
Maria Alfredsson
Vivian Silvander
Nadja Byåker
Björn Jonsson
Rene Olsen
Ewa Mann
Torbjörn Andersson
Susanne Persson
Anders Jannesson
Ulla Rasmussen
Heléne Malmros
_Rätt rad 10 mars 2024
1. x Marocko
2. 2 Alva
3. x Bussarong
4. 2 Östergötland
5. 1 Göteborg
6. 1 Sn
7. 1 Rotterdam
8. x En sko
9. 2 Hägglunds Arena
10 x N´Djamena
11. 1 Latinamerika
12. 2 Klas Östergren
Vinnare Ann-Sofie Liljeqvist
Jörgen Karlsson
Ann-Helen Simnehag
Sofia Dabäck
Kenneth Lindqvist
Marie Petersson
Sara Johansson
Gunilla Kindberg
Frank Engqvist
Hans Jonsson
Herbert Fingerhut
Bo Mårtensson
Maria Johansson
Björn Jonsson
Camilla Nilsson
Lizzie Gandskog
Maritha Helgesson
Katarina Gren
Rene Olsson
Rätt rad 3 mars 20241.
1 x Blåmusseronen
2. 2 Yxkast
3. 2 Trätapp i trätunna
4. 1 Svenska akademien
5. 2 Abborre
6. x Versaler
7. x 100 år
8. 1 Kina
9. x Fem
10. x Kräftan
11. 1 Grön
12. 2 Handel
Vinnare Micael Johnsson
Pege Johansson
Lena Englid
Annika Brundin
Martin Jonsson
Kristina Svensson
Rene´ Olsson
Moa Knutsson
Peter Särne
Eva Karlsson
Åsa Ekman
Pontus Fredriksson
Lennart Karlsson
Per Johnsson
Eva Nilsson
Ulla Ström
Anne Dahlgren
Izabelle
Louise Rosenqvist
Camilla Ingemarsdotter
Anders Pettersson
Inger Danielsson
Carl-Olof Karlsson
Rätt rad 25 februari 2024
1. 2 Marocko
2. 1 Fågel
3. 1 Hugin o Munin
4. 2 Revalvering
5. 1 Carl Jonas Love Almqvist
6. 2 Blå
7. x Karin Söder
8. 1 Thor Heyerdahl
9. x Volga
10. 1 Zatopek
11. 2 Världsnaturfonden
12. x Tillstånd att bedriva bankverksamhet
Vinnare
Ingvar Landin
Ulla Rasmussen
Eva Nilsson
Bo Mårtensson
Jonas Mårtensson
Siv Karlsson
Ronny Almqvist
Gunilla Kindberg
Vivian Silvander
Jacob Björn
Ewa Mann
Åsa Ekman
Staffan Stomrud
Camilla Hansen
Maja Vackestig
Jan Vackestig
Camilla Frosth
Mikael Olsson
Sven Kindberg
Ulla Pettersson
Högvinst Mats Ämtvall
Rätt rad 3 december
1. 1 Banan
2. x På 1500-talet
3. 1 Tellus
4. x 1916
5. 1 450 000
6. 2 Journalist
7. x Afrika
8. 1 Gul
9. 1 Nordamerika
10. 1 Strunt
11. x 11
12. 1 Kristian II
Vinnare
Hans Bringert
Elton Lind
Anne Åkerström
Monica Svannäs
Lars Lindell
Peter Pap
Ann Lundbäck
Ulla Rasmusson
Maja Vackestig
Ingrid Lindell
Sofia Dabäck
Rebecca Johansson
Högvinst Karin Dernegård
Rätt rad 26 november
1. 1 Vindtätt, vattentätt, andas
2. x Jukkasjärvi
3. 2 Krokus
4. x 650 kg
5. 2 Julrosen
6. x Att göra långfil
7. 2 Tyskland
8. 2 Fritiof Nilsson
9. x Afrika
10. 2 Tranbär
11. 2 När man slår i bollen 1 slag under par
12. x En sadelfilt
Vinnare
Kjell-Arne Petersson
Lars Lindell
Bo Mårtensson
S-I Andersson
Kalle Karlsson
Ulla Rasmusson
Rene Olsen
Eva Karlsson
C. Nilsson
Håkan Göthberg
Anita Dehlin
Kenneth Lindqvist
Percy Svensson
Malin Karlsson
Fam Brannestam
Anna Andersson
Inger Danielsson
Jonas Mårtensson
Anders Petterson
Högvist Martin Andersson
Rätt rad 19 november
1. x Mariefred
2. x Lill Lindfors
3. 1 Dekanterar
4. 2 Örnsköldsvik
5. x Ljungan
6. 2 Ren
7. 1 Svärd
8. 2 Öppenhet
9. 1 Ersättning
10. x Borlänge
11. x Hastighet
12. 1 Fanny och Alexander
Vinnare
Bo Dellemyr
Sara Johansson
Ove Eriksson
Håkan Göthberg
Göran Eliasson
Maja Vackestig
Louise Henningsson
Christel Möller
Camilla Svensson
Linde/Larsson
Jacob Gustavsson
Anders Lindqvist
Ulla Rasmusson
Veronica Blomgren
Anita Dehlin
Anette Lundgren
Yvonne Sebyhed
Görgen Svensson
Gunborg Johansson
Peter Gunnarsson
Lotta Lind
Torbjörn Andersson
Högvinst
Lizzie Gandskog
Rätt rad 12 november
1. x 1944
2. 2 -273,15
3. 2 Tio
4. x Stockholm
5. x Rött te
6. 2 7 st
7. 1 Umeå
8. 2 Ginger Rogers
9. 1 En maträtt
10. 2 Bifurkation
11. x Lufttryck
12. x 6 gånger
Vinnare
Ove Eriksson
Christer Olsson
Sara Johansson
Michael Lindelöf
Alvin Dernegård
Barbro Lindèn
Olle Käll
A-H Arvidsson
Ingrid Jonsson
Camilla
Peter Gunnarsson
Fredrik Kristiansson
Johnny Sjögren
Stefan Lundbäck
Karin Dernegård
Hans Nilsson
Ulla Rasmussen
Birgitta Marions
Hans Meier
Michael
A+S Gunnarsson
Henric Dernegård
Carina Johansson
Anna Clara Knutsson
Carina Falkestad
Anneli Törnblad
Bo Mårtensson
Högvinst
Ann Lundbäck
Rätt rad 5 November
1. 1 AO
2. 2 Debora
3. 1 Domherre
4. x Ben Gurion
5. 2 Kobra
6. x 1889
7. 1 Fyra
8. 2 Ryssarna
9. 1 Bläckfisk
10. x En fackla
11. 2 Fem
12. 1 Anders Svensson
Vinnare
Eva Karlsson
I-B Ots
Bo Mårtensson
Roger Holmberg
Camilla Ingemarsdotter
Jocke H
Jonas Mårtensson
Tina Hagert von Wendel
Sara Johansson
Anders von Wendel
Mona Magnusson
Maria Sjöstrand
Ann Lundbäck
Lena Holmberg
Thomas Sjöbohm
Helen Olsson
Maja Vackestig
Ulla Rasmussen
Lars Lindell
Högvinst
Håkan Gustafsson
Rätt rad 29 oktober
1. x Bestick
2. 2 Olof Mellberg
3. 2 Oregano
4. x Pancreas
5. 2 På en orienteringskarta
6. 2 0047
7. 1 Tequila
8. x Potatis
9. 1 Skogshare
10. 2 Mongoliet
11. x 640 mil
12. 1 Bergamott
Vinnare
Ove Eriksson
Rebecca Johansson
Jill Sjöbohm
Britt-Marie Nero
Gunilla Hallehn
Sara Johansson
Klope
Ingela Svensson
Anders Johansson
Hans Jonsson
Lars Sjöman
Olle Karlsson
Carina Danielsson
Thomas Sjöbohm
AnnSofie (Olofsson?)
Danny Johansson
Ulla Rasmussen
Håkan Gustafsson
Björn Jonsson
Nils Dahlström
Karin Dernegård
Agnes Petersson
Högvinst Lena Magnusson
Rätt rad 22 oktober
1. x Starkt
2. x Colorado Avalanche
3. 2 Almqvist
4. 1 Nehru
5. 1 10 år
6. 2 Wittenberg
7. 1 Höder
8. x En fisk
9. (1 (felaktig fråga) 36 km/tim)
10. 1 Julius Ceasar
11. x Karelen
12 2 Bark
Vinnare
Sofia Dabäck
Michael Lindelöf
Evy Brindstedt
Anders Johansson
Carl-Olof Karlsson
T&T Karlsson
Bo Mårtensson
Tina Hagerth
AnnSofie B
Gun Persson
Gunilla Hallehn
S-I Andersson
Renè Olsson
Camilla Svensson
Vivian Silvander
Carola o Bell(i?) Sjöberg
Anders von Wendel
Högvinst Ulla Rasmussen
Rätt rad 15 oktober 2023
1. 2 Poseidon
2. 2 Blast
3. 1 Spree
4. X Borgare
5. 1 De lyser hälften så starkt
6. 2 I kinden
7. 2 Ett musikinstrument
8. X Ca 125 l
9. 1 Vincent van Gogh
10. 2 Nr 7
11. x Agorafobi
12. 1 AB Svenska ord
Vinnare 15 oktober
Mikael Arvidsson
Barbro lindén
Rebecca Johansson
Anna Andersson
Susanna Bard
Annika Johansson
Donny Johansson
Stefan Lundbäck
Jilmehed/Petersson
Gun Persson
Hans Nilsson
Viviann Silvander
Mikael Bengtsson
Linde/Larsson
Henric Dernegård
Henrik Treusein
C Nilsson
Thomas Sjöbohm
Lars Lindell
Ulla Rasmussen
Sara Johansson
Björn Jonsson
Högvinst Lars Sjöman
Rätt rad 8 oktober
1. x Asp
2. 1 Drake
3. x 500 ml
4. x 4 söndagar
5. 1 Puckelrygg
6. 2 Partitur
7. 1 Tunisien
8. 1 Äpple
9. 2 Röstvård
10. 2 Ryggsim
11. 2 36
12. x Sydafrika
Vinnare 8 oktober
Lisa Lundbäck
Ingvar Elofsson
Björn Jonsson
Martin Lindström
Maud Oscarsson
Hans Nilsson
Nadia Byåker
Anne Kullman
Anne Åkerström
Jimmy Karlsson
Eva Gunhamn
Tomas Johansson
Maria Sjöstrand
Göran Oscarsson
Kerstin Hallengren
Stefan Lundbäck
Hans Mejer
Thomas Gunnarsson
Henric Dernegård
Mikael Einarsson
Lena Englid
Martin Andersson
Högvinst Maria Lindgren
Rätt rad 1 oktober
1. 2 Ros
2. 1 6 Januari
3. x Rött gult grönt
4. 1 Vitlök
5. x Oscar
6. 2 Gambia
7. 1 Örat
8. x 1939
9. x Sydväst
10. x 3
11. 1 Blåsinstrument
12. x Klorofyll
Vinnare 1 oktober
Katarina Green
K. Klope
Klope
Ludvig Wickström
Claes Saga
Inga-Len Karlsson
Ola Svensson
Maria Sjöstrand
Louise Johansson
Håkan Göthberg
Donny Johansson
Veronica Blomgren
Michael Lindelöf
Axel
Johan Stillerfelt
Percy Svensson
Hans Nilsson
Alma Johansson
M-L Andersson
Christina Nero
Cecilia Olin
Torbjörn Andersson
Ingvar Elofsson
Högvinst M o I Andersson
Rätt rad 24 semester
1. 1 Guld
2. x Diskar
3. 1 GAIS
4. 2 Kattegatt
5. 1 Danmark
6. x Trädgårdsskötsel
7. 2 Gallskrika
8. x Morot
9. 1 Kajak
10. x 6 strängar
11. 2 Majs
12. x Elvira
Vinnare 24 september
Sara Johansson
Jan o Sofie
Peter Gunnarsson
Vilmer Jusmo
Rebbecca Jusmo
S-I Andersson
Anna Andersson
Mia Karlsson
Bo Dellemyr
Marie Lindström
Annika Lindström
Martin Lindström
Anna Sverrisdottir
M. Magnesjö
Björn Jonsson
Jill Sjöbohm
Bengt Gunnarsson
Eva Karlsson
Per Johnsson
Alma Johnson
Lennart Karlsson
Högvinst Lisa Olsen
Rätt rad 17 september
1. x Peter Pan
2. x 100
3. 1 En val
4. x 32 st
5. 1 Oas
6. x Broadway
7. 2 Vit
8. 1 Två
9. x Kung
10. x Coloradofloden
11. 1 Fyra
12. 2 Ett moln
Vinnare17 september
Daniel Jörgensen
Vivian Silvander
Cecilia Ermestrål
Marie Malmgren
Annika Johansson
Victor Wirstam
Thomas Andersson
Ann Lundbäck
Stefan Lundbäck
Annika Johnsson
Tina Hagerth von Wendel
Marita Petersson
Görgen Svensson
Fredrik
Högvinst
Sara Johansson
Rätt rad 10 september
- 1 Alaska
- x 1 000 000 cm
- 2 Bräckt vatten
- 1 XIV
- x Indisk tiger
- 1 Dunderhonung
- 1 Alexander den store
- 2 Halmstad
- 1 Johannes döparen
- x 24 oktober
- 2 Grammofonskivor
- x Värdnationen
Vinnare 10 september
Anna Andersson
Lennart Alriksson
Ulla Rasmussen
Sara Johansson
Emma Lundström
Lasse Lundgren
L.Sallmark
Gunilla Westerlund
Hans Meier
Kristin Svärd
Maria Lindgren
Bengt Gunnarsson
Siri Andersson
Percy Svensson
S-L Andersson
Jeanette Johannssen
Victor Wirstam
Högvinst
Anette Hedberg
Rätt rad 3 september
- 1 Emil Zatopek
- 2 Humprhey Bogart
- x En antik vas
- 2 I hjärtat
- 1 I en bil
- x Vårt land
- 2 Hackspettar
- 1 Snoddas
- x Gymnastikens fader
- x Genomskinligt gips
- 1 Stalagmit
- 2 Gult
Vinnare 3 september
Hélen Magnesjö
Thomas Sjöbohm
Ulla Rasmusson
Ami Möller
Håkan Göthberg
Birgitta Johansson
Hans Nilsson
Lars Annér
Jan o Sofie
Liss Erik Holgersson
Sara Johansson
Håkan Gustafsson
Bo Dellemyr
Bengt Jonsson
Emma Lundström
Högvinst Eva Dellemyr
Tack till tips & bingopromenadens sponsorer!
ICA Södercentrum, KalmarPosten, Globex Teknik, Stekhuset,
Emm´s Café & Catering och Anitas Fotvård.
Här nedan hittar ni vinnare och rätt rad för våren 2023.
Rätt rad 28 maj
1. 2 En säng
2. 1 Peru är huvudstad
3. X Bränns
4. 1 Blå
5. 1 En hönsfågel
6. 2 Arktis
7. X Sjökapten
8. 1 I handloven
9. 2 Skärningspunkten mellan axlarna i
ett koordinatsystem
10. 1 En blomma
11. 2 Carl Jularbo
12. X Jurij Gagarin
Vinnare 28 maj
Malin Hellström
Freja Wieslander
Kalle Karlsson
Fam Brannestam
Ramona Lindqvist
Martin Asplund
Elin Brannestam
Jimmy Karlsson
Carl-Olof Karlsson
Håkan Kjellberg
Lars Eriksson
Renè Olsen
Stridhammar
Tommy Karlsson
Hans Meier
Högvinst: S-E Sjöstrand
Rätt rad 21 maj 2023
1. 1 Anaconda
2. 2 Sandig
3. 1 Ingrid Bergman
4. x Bannister
5. X Fiona
6. 1 Latinska namnet på lax
7. X Virdar
8. 2 7 st
9. 1 Stör
10. 1 Ernst Rolf
11. 2 Blå
12. 2 Butter
Vinnare 21 maj 2023
Patrik Johansson
Rebecca Johansson
Ulla Rasmussen
Sara Johansson
Gunilla Lennqvist
Maria Jonsson
Hans Nilsson
Vivian Silvander
Håkan Kjellberg
Leo Tilda
A-C Ståhl
Lotta Lind
Mikael Einarsson
Margareta Petersson
Jimmy Karlsson
Bert Wallskog
Annika Joelsson
Högvinst: Hans Jonsson
Rätt rad 14 maj 2023
1. 1 Mälaren
2 1 Tjajkovskij
3. X Alen
4. 2 Lukas
5. 1 Tyg
6. 1 Makaker
7. X Njurtalg
8. 2 På nosen
9. X Pomerans
10. X 90 km
11. X 1658
12. X Fröding
Vinnare 14 maj 2023
Stefan Lundbäck
Annica Johansson
Olle Karlsson
Mattias Edin
Hans Nilsson
Anita Dehlin
Emma Lundström
Freja Wieslander
Bert Wallskog
Katarina Magnusson
Arne Larsson
Vivian Silvander
Christina Knutsson
Naja Magnusson
Anette Lundgren
Högvinst: Vivianne Johansson
Nästa promenad: 21 maj klockan 9:00-12:00
Rätt rad 7 maj 2023
1. 1 2 st
2. 1 Bonzai
3. X Äpple
4. 2 Haparanda
5. 2 Frimärke
6. X Pepparkakor
7. X 12 par
8. 2 Solliden
9. 1 Jean
10. X Torsmånad
11. X Tomas
12. 1 Blå
Vinnare 7 maj
Niclas Magnesjö
Anette Lundgren
Carl-Olof Karlsson
Ulla Rasmusson
Sara Johansson
Tyson Karlsson
Susanne Stridhammar
Åsa Ekman
Eva Nilsson
Elton
M. Magnesjö
Marika Danielsson
Fam Brannestam
Hans Meier
Christina Nilsson
Percy Svensson
Lars Annèr
Charles Byåker
Högvinst: Kerstin Johansson
Nästa promenad: 14 maj klockan 9:00-12:00
Rätt rad 30 april 2023
1. 2 Ishockey
2 2 Alexander Dumas
3. 1 Fågel
4. X Medelpad
5. 1 Vit
6. x ca 75%
7. 1 Verdandi
8. X En katt
9. X Åtta
10. X D
11. x 1,852
12. X ...som solen månd skina...
Vinnare 30 april 2023
Monica Svannäs
Ralf Holgersson
Annika Brundin
Agneta Merkei
Annika Johansson
S-E Sjöstrand
Percy Svensson
Sofia Dabäck
Lennart Karlsson
Heléne Magnesjö
Michael Lindelöf
Eva Nilsson
Åsa Ekman Liss-Erik Holgersson
Ulla Rasmussen Sara Johansson
Högvinst
Alex de Schomprè
Nästa promenad: 7 maj klockan 9:00-12:00
Rätt rad 23 april 2023
1. 1 Ostindien
2. 2 365 dygn
3. 2 Mygg
4. 1 En sötvattensfisk
5. X Detroit
6. 1 Hornavan
7. 2 Venus
8. X En inledning
9. X Foten
10. X Den gamle och havet
11. 2 Råmjölk
12. 1 Jazzsångaren
Vinnare 23 april
Victoria Englund
Percy Svensson
Annika Johansson
Hans Nilsson
Herbert Fingerhut
Mats Nilsson
Bo Mårtensson
Marita o Berac Pettersson
Maja Vackestig
Anders Jansson
Annica. B. Johansson
Leo/Tilda Jansson
Mats Karlsson
Bengt Jonsson
Ralf Holgersson
Krister Werner
Klope
Helen Pousette
Lars Annér
Eva-Lotta Nyholm
Högvinst Sanna Lovrèn
Rätt rad 19 mars
1. 2 Anna
2. X Metallarbetare
3. 1 Berlin
4. X Kibbutz
5. X Araberna
6. 1 Gösta Ekman
7. 2 Alvesta
8. X 40 dagar
9. 1 200 meter
10. 2 Gondol
11. X 1700-talet
12. 1 Kviga
Vinnare 19 mars
Annika Frantz
Andreas Eriksson
Britt-Marie Nero
Stridhammar
Lisa Olsen
M. Magnesjö
Ekebjär-Harrysson
Petra Hornstra
Karin Dervegård
Sara Johansson
Eva Karlsson
Marie Ljungström
Eva Lindgren
Stefan Lundbäck
Sofia Dabäck
Elin Brannestam
Annika Johansson
Urban Norström
Torbjörn Andersson
Jimmy Karlsson
Anette Åkesson
Gunborg Johansson
Sven Kindberg
Simon Everhult
Högvinst: Peter Pap
Rätt rad 12 mars
1. X Somalia
2. X Karoliner
3. 1 1:a advent
4. 1 Teaterbåten
5. 2 Lönnlöv
6. X Tallen
7. 2 Lake Placid
8. X Minaret
9. 2 Ca 1,3 liter
10. X 1912
11. 2 Bismarck
12. X Gul
Vinnare 12 mars:
Johnny Hjelm
Maria Lindgren
Lill-ann
Lars Eriksson
Lillemor Sallmark
Marie-Louie Andersson
Ekebjär-Harrysson
Thomas Sjöbohm
Susanne Persson
Agneta Rask
Pontus Hallberg
Axel Olsen
Max Wallskog
Ulla Gerdes
Tyson Karlsson
Eva Nilsson
Daniel Sigurdsson
Marie Ljungström
Ulla Rasmusson
Göran Eliasson
Stridhammar
Mats Johansson
Sara Johansson
Högvinst Britt-Marie Nero
Rätt rad 5 mars:
1. x 1963
2. 2 Helsingborg
3. 2 Kristina
4. 1 Eugene O`Neill
5. 1 Gult+blått
6. 2 Fyn
7. X Belgien
8. 1 En slags hyvel
9. 2 Fyra
10. X Irland
11. 1 Ohlsson
12. 1 Excalibur
Vinnare 5 mars:
Maria Sjöstrand
Lars Eriksson
Dick Rydell
Monica Svannäs
Agneta Rask
Anders Johansson
Johan Eriksson
Anna östborg
Emma Lundström
Ronnie Nilsson
Kristofer Olsson
Marie Ljungström
J-E Olsson
Åsa Erman
Eva Nilsson
Gunnar Petersson
Marie Petersson
Peter Helge
Jan Nyberg
Ulla Rasmusson
Sara Johansson
Carina Svensson
Högvinst: Leif Nilsson