Stärka föreningsdriven motion

Korpens verksamhetsidé är lika enkel som den är kraftfull: det ska vara enkelt att motionera tillsammans. Enkelt att dra igång, enkelt att engagera sig – och enkelt att stanna kvar.

Det är föreningarna som är Korpens hjärta. Genom att motionera i föreningsform bidrar vi till något större än träning. Vi bygger demokrati underifrån, en korpkväll i taget. Det är folkrörelsetanken i praktiken. 

Det som gör Korpen unikt är bredden och flexibiliteten. Hos oss är alla typer av motionsaktiviteter möjliga, och digitaliseringen gör det enklare än någonsin att driva förening med mindre administration och mer tid för det som verkligen räknas – rörelsen och gemenskapen. 

Fram till 2032 handlar arbetet om att stärka de demokratiska processerna, bredda engagemanget och göra det enklare att vara en del av Korpen. Detta gäller oavsett om du är styrelseledamot, aktivitetsledare eller deltagare i någon av våra många aktiviteter. Medlemskapet är grunden. Och grunden ska bli ännu starkare. 

Aktiviteter under 2025 

Här är några höjdpunkter från ett händelserikt år: 

Möten och processutveckling 

Det börjar alltid med ett samtal. Under 2025 har förbundskansliet prioriterat att träffa medlemsföreningarna i dialog, i gemensamma processer och i kunskapshöjande aktiviteter kopplade till strategiområdena i Fokus Korpen 2032. 

Målet var tydligt: Vi ska ha kontakt med och samverka med samtliga RF-SISU-distrikt och med alla våra medlemsorganisationer. För det är i mötet mellan människor som Korpen växer – inte i strategidokument. 

Varje förening är unik med sina styrkor och utvecklingsområden och resultatet inkluderar bland annat: 

  • Lokala handlingsplaner kopplade till Fokus Korpen 2032
  • Stärkt samverkan mellan förbundskansliet och RF-SISU:s distrikt
  • Identifierade behov och utmaningar ute i föreningarna
  • Konkreta insatser för föreningar som behövde extra stöd
  • Underlag för hur förbundet bättre kan stödja föreningarna framåt 

Projektstöd

Projektstöden som erbjöds under 2025 var desamma som föregående år. Totalt tog 33 föreningar del av något av stöden, och tillsammans beviljades de medel på drygt 3 miljoner kronor. Inom samtliga stödformer var den vanligaste insatsen att starta nya motionsaktiviteter för att nå nya målgrupper.

Tabell: Beviljade projektstöd 2025

Stödform

Insatser i urval

Beviljat belopp

Ungdomsidrott Uppstart av träningsgrupper i fotboll och padel samt utbildningsstöd till ledarutbildningen Ungagerad. 508 029 kr
Idrott 65+ Material för anpassad träning i exempelvis stavgång och bowls. 353 585 kr
Aktiv arbetsplats Arrangemang av företagscuper och marknadsföring av aktiviteter under Motionsveckan. 197 000 kr
Idrott för personer med funktionsnedsättning Insatser för att synliggöra föreningarnas verksamhet och sänka trösklarna för nya deltagare. 47 625 kr
Idrottsklivet Tio föreningar i prioriterade områden fick stöd för att verka mot segregation och nå fler motionärer. 1 908 180 kr
Totalt   3 014 419 kr

Nöjd Föreningsindex (NFI) 

Höstens undersökning gav ett tydligt besked: det är roligt att vara med i Korpen, och föreningarna vill gärna rekommendera andra att engagera sig. 

Strategin Fokus Korpen 2032 upplevs som ett positivt och samlande initiativ, även om en del föreningar tycker att det kan vara svårt att omsätta i praktiken. Det är just där förbundskansliets föreningsutvecklare kommer in – varje förening har en egen föreningsutvecklare med ansvar för sitt geografiska område, något som inte alla känner till än. 

Majoriteten av föreningarna är nöjda med förbundskansliets arbete, och de som haft personlig kontakt är särskilt nöjda. Den kontakten värderas högt. Centrala initiativ som Motionslandslaget, Mitt Everest och Tipspromenaden uppskattas, men föreningarna efterfrågar en tydligare koppling till den lokala verksamheten. 

Allra mest uppskattas att Korpen håller hög kvalitet, att arbetet präglas av glädje och att förbundet jobbar med demokrati, tillgänglighet och tydlighet. Alla pilar pekar uppåt. 

Innovationsdagarna 

Vad händer när engagerade korpare från hela landet samlas för att tänka nytt tillsammans? Det fick vi svar på under Innovationsdagarna. Det är en mötesplats för att väcka kreativitet, stärka samarbetet och hitta de idéer och lösningar som utvecklar våra medlemsföreningar vidare.

Programmet spände brett. Föreläsningar om AI i praktiken och om framgångsfaktorer för att rekrytera unga varvades med omvärldsspaning kring hälso- och träningstrender. En förening delade med sig av sitt arbete med träning för kvinnor i klimakteriet – ett exempel på hur föreningarna driver utvecklingen framåt. Workshops gav utrymme att konkretisera idéer och ta dem från tanke till handling.

Det fanns också tid för rörelse. Vi testade bland annat den nya träningsformen Sound, en upplevelsebaserad träningsform som kombinerar rörelse med naturens rytm. Från denna lugna och avslappnande träningsform övergick vi till betydligt mer adrenalinpåslag och många skratt med rullstolsbasket.

Utvärderingen efteråt visade en nöjdhet på 4,7 av 5 – ett kvitto på dagarna som var fyllda av energi, engagemang och konkreta samtal om Korpens framtid.

Mitt Everest slog alla rekord under 2025

Årets upplaga av Mitt Everest blev den mest framgångsrika någonsin. 29 föreningar deltog (mot 22 föregående år) och 1 778 deltagare tog sig an utmaningen, en ökning med 243 procent. Tillsammans besteg vi hela 265 Everest och skapade gemenskap i backar från norr till söder.

För att kickstarta säsongen genomfördes dessutom ett spektakulärt liveevent: Thomas Pickelner från TV4-programmet "Sverige Springer" genomförde utmaningen i Hammarbybacken den 7 maj tillsammans med vår generalsekreterare Erik Eng. För att nå 8 849 höjdmeter under ett dygn krävdes hela 105 vändor upp och ner i backen.

Thomas Pickelner (programledare Sverige Springer) och Erik Eng (generalsekreterare Korpen)

Vecka 39 är hela Sveriges Motionsvecka 

Under Motionsveckan 2025 uppvisades ett otroligt engagemang från arbetsplatser, föreningar och inte minst privatpersoner runt om i hela Sverige. Veckan som är en del av den europeiska satsningen European Week of Sports, som Korpen lanserade i Sverige 2024, fortsätter att växa och befäster sin roll som en naturlig samlingsplats för rörelse varje höst.

Under 2025 fokuserade vi på att stärka Sveriges arbetsplatser, samtidigt som engagemanget från föreningar och privatpersoner fortsätter att växa, vilket både syns i engagemanget i sociala medier under veckan och i utvärderingarna efteråt. 

7 dagar med 7 olika teman

Vi inledde veckan med att uppmärksamma slowrunning tillsammans med Malin Gabrielsson och Lidingöloppet. Och därefter inspirerade vi till styrketräning, rörelsepauser, naturparkour och gröt.

Videon kan inte visas om du inte har godkänt cookies.
Godkänn nödvändiga cookies

Deltagarnas egna ord

Över 500 privatpersoner svarade på vår enkät efter veckan och gav ett sammanlagt betyg på 4,6 av 5.

"Det var så bra att bli extra påmind om att röra på sig och att det känns som en gemenskap, som att man gör det tillsammans även om jag väljer att träna själv. Blir peppad av att andra delar med sig av vad de gör."

"Det bästa med Motionsveckan var alla inspirationsfilmer och mina joggingrundor i underbar miljö i toppenväder."

”Det bästa var att jag fick "blåslampan på” – man fick träningen gjord!"

"Jag jobbar i skolan och det var kul att vi där motionerade tillsammans under hela veckan."

"Är galet impad av admin i Facebook-gruppen. Du/Ni har varit min bästa supporter den här veckan. Mycket bra inspiration till träning också. Har verkligen gett allt och kommer fortsätta göra det. TACK!"

"Jag fick en kickstart!"

"Det bästa var alla tips och idéer till motion som alla bidrog med. Att få och ge en positiv syn på rörelse och motion. Att visa att det inte behöver vara så avancerat, krångligt och svårt."