Följ din egen och andras resa upp till toppen på 8849 meter över havet och passera 14 toppar i både Sverige och runtom i världen längs vägen.
Häng med på utmaningen och upptäck dina fysiska gränser samtidigt som du utforskar Sverige och resten av världen!
Utmaningen startar onsdag 6 maj och då är det möjligt att anta utmaningen. Korpen Timrås backe, Skönvikeverest kommer vara skyltad från att utmaningen startar.
Utmaningen går ut på att samla höjdmeter genom att gå eller springa upp för valfri backe på hemmaplan till du har fått ihop 8849 höjdmeter. Vändorna registreras i ett digitalt verktyg där du kan följa din resa mot toppen.
Du kan bestiga valfri backe och hur många olika backar som du själv vill. Appen Min karta från Lantmäteriet gör det möjligt för dig att räkna ut höjdmeter för olika backar som du sedan kan registrera i appen. Varje höjdkurva i appen är 5 höjdmeter.
Vägbeskrivning till Skönvikeverest-backen:
Utgå från Skönviksbergets Friluftscentrum. Gå från parkeringen, förbi skjutvallen, ta vänster och gå bredvid rullskidbanan uppåt, i riktning mot Skönviksbacken. Från början av juni kommer det finnas skyltar som visar vägen.
65 höjdmeter
137 gånger.
När som helst när det passar dig.
50kr för medlemmar i Korpen.
150kr medlemskap plus 50kr i aktivitetsavgift för dig som inte är medlem.
Från 6 maj till 31 oktober.
Genom att besöka webbplatsen för Skönvikeverest och följa instruktionerna. Om du redan är eller har varit medlem i Korpen senaste åren loggar du in med samma inloggningsuppgifter som du har till KIT. Är du inte medlem än registrerar du ett konto.
Besök Mitt Everest.
Senast uppdaterad: 21 april 2026 Publicerad: 22 april 2025
